ART / Lithographs / Litograph 10851117
*
nr 1085 1117
Einar Forseth
(1892-1988), Sverige
Einar Forseth (1892-1988), Köpmantorget, Gamla Stan, Stockholm. Sankt Göran och draken, signerad, motivet: 43x27,
LITOGRAPH, Einar Forseth (1892-1988), Köpmantorget, Gamla Stan, Stockholm. Sankt Göran och draken, signerad, motivet: 43x27
Einar Forseth, born 1892, dead 1988, Swedish painter.
Estimate:
400
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday January 23 2017
at 18:45:58
- Bid history
Time
Bidder
Bid
23/1 15:24:23
1
Vinnande bud
- Thema-auction
Jan 23
Stockholm
På Tema Stockholmsmotiv har vi samlat akvareller, etsningar, oljemålningar och litografier av konstnärer som Vladimir Beck, Kaj Bernstone, Slas Stig Claesson, Ewald Dahlskog, Svenolov Ehrén, Emil Hell ...
Read more about Stockholm
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar forseth gamla stan grafik köpmantorget litografi litografier stockholm stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8145 LITOGRAPH IN C..
Ã…ke Ahlberg (b. 1943), Sweden. Flicka vid flygel. ..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:37
-
8083 LITOGRAPH IN C..
Axel Lilliehöök (b. 1930), Sweden. Signed, dated 1..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:35
-
8143 LITOGRAPH IN C..
Berit Markevärn (b. 1952), Sweden. Röd cykel. Sign..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
7235 LITOGRAPH IN C..
Elis Ã…slund (1872-1956), Sweden. Mountains. Signed..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:46
-
7064 LITOGRAPH IN C..
Jordi Arkö (b. 1951), Sweden. Röde orm. Signed, nu..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:56
-
7293 LITOGRAPH IN C..
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, numbered..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:42
*
Einar Forseth
Einar Forseth, born 1892, dead 1988, Swedish painter.
Read more about Stockholm
nr 1085 1117
Einar Forseth
(1892-1988), Sverige
Einar Forseth (1892-1988), Köpmantorget, Gamla Stan, Stockholm. Sankt Göran och draken, signerad, motivet: 43x27,
LITOGRAPH, Einar Forseth (1892-1988), Köpmantorget, Gamla Stan, Stockholm. Sankt Göran och draken, signerad, motivet: 43x27
Einar Forseth, born 1892, dead 1988, Swedish painter.
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday January 23 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
23/1 15:24:23 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Jan 23
Stockholm
På Tema Stockholmsmotiv har vi samlat akvareller, etsningar, oljemålningar och litografier av konstnärer som Vladimir Beck, Kaj Bernstone, Slas Stig Claesson, Ewald Dahlskog, Svenolov Ehrén, Emil Hell ...Read more about Stockholm
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar forseth gamla stan grafik köpmantorget litografi litografier stockholm stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8145 LITOGRAPH IN C..
Ã…ke Ahlberg (b. 1943), Sweden. Flicka vid flygel. ..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:37 -
8083 LITOGRAPH IN C..
Axel Lilliehöök (b. 1930), Sweden. Signed, dated 1..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:35 -
8143 LITOGRAPH IN C..
Berit Markevärn (b. 1952), Sweden. Röd cykel. Sign..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
7235 LITOGRAPH IN C..
Elis Ã…slund (1872-1956), Sweden. Mountains. Signed..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:46 -
7064 LITOGRAPH IN C..
Jordi Arkö (b. 1951), Sweden. Röde orm. Signed, nu..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:56 -
7293 LITOGRAPH IN C..
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, numbered..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:42